Standex-Meder Electronics GR501202501
GR501202501 picture photo
Mfg. Part Number
GR501202501
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SENSOR REED SWITCH SPST
Datasheet Download
GR501202501.pdf
Availability of GR501202501
QUANTITY
GR501202501 Order Process
Ship out your order
Specifications of GR501202501
Internal Part NumberEIS-GR501202501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Liquid Level Sensing
Featured ProductReed Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesGR501
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate7 ~ 30AT
Must Release4 ~ 9AT
Switching Current (DC) (Max)500mA
Switching Voltage (DC) (Max)100V
Switching Power (Max)10VA
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR501202501
Related LinksGR501, GR501202501 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
GR501202501 Details Description
Related parts for GR501202501
IC HID LAMP CONTROLLER 28SOIC datasheet.pdf
PELTIER MOD HT8,7,F2,3030,TA,W6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A SC70-5R datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED 0.28" CC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf