Standex-Meder Electronics GR501202501
GR501202501 picture photo
Mfg. Part Number
GR501202501
Manufacturer
Product Category
Magnetic, Reed Switches
Brief Description
SENSOR REED SWITCH SPST
Datasheet Download
GR501202501.pdf
Availability of GR501202501
QUANTITY
GR501202501 Order Process
Ship out your order
Specifications of GR501202501
Internal Part NumberEIS-GR501202501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Liquid Level Sensing
Featured ProductReed Switches
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyMagnetic, Reed Switches
SeriesGR501
PackagingBulk
TypeGlass Body
CircuitSPST-NO
Must Operate7 ~ 30AT
Must Release4 ~ 9AT
Switching Current (DC) (Max)500mA
Switching Voltage (DC) (Max)100V
Switching Power (Max)10VA
MagnetNot Specified
Mounting TypeNon-Standard (Axial)
Termination StyleAxial (2 Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR501202501
Related LinksGR501, GR501202501 Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
GR501202501 Details Description
Related parts for GR501202501
ENDPLATE AP RSF 1 RSF 3 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf