Murata Electronics North America GR731CW0BB473KW03L
GR731CW0BB473KW03L picture photo
Mfg. Part Number
GR731CW0BB473KW03L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 350V 1206
Datasheet Download
GR731CW0BB473KW03L.pdf
Availability of GR731CW0BB473KW03L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GR731CW0BB473KW03L Order Process
Ship out your order
Specifications of GR731CW0BB473KW03L
Internal Part NumberEIS-GR731CW0BB473KW03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGR7
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated350V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GR731CW0BB473KW03L
Related LinksGR731CW0B, GR731CW0BB473KW03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GR731CW0BB473KW03L Details Description
Related parts for GR731CW0BB473KW03L
14P MTA156 CONN ASSY 22AWG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0606 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2K OHM 0404 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 22POS datasheet.pdf