Murata Electronics North America GRJ21AR72E102KWJ1D
GRJ21AR72E102KWJ1D picture photo
Mfg. Part Number
GRJ21AR72E102KWJ1D
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
GRJ21AR72E102KWJ1D.pdf
Availability of GRJ21AR72E102KWJ1D
QUANTITY
GRJ21AR72E102KWJ1D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ21AR72E102KWJ1D
Internal Part NumberEIS-GRJ21AR72E102KWJ1D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ21AR72E102KWJ1D
Related LinksGRJ21AR72, GRJ21AR72E102KWJ1D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ21AR72E102KWJ1D Details Description
Related parts for GRJ21AR72E102KWJ1D
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.5A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
COLLET FFA.2C. - 3.2MM DIA datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf