Murata Electronics North America GRJ21AR72E472KWJ1D
GRJ21AR72E472KWJ1D picture photo
Mfg. Part Number
GRJ21AR72E472KWJ1D
Brief Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 0805
Datasheet Download
GRJ21AR72E472KWJ1D.pdf
Availability of GRJ21AR72E472KWJ1D
QUANTITY
GRJ21AR72E472KWJ1D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ21AR72E472KWJ1D
Internal Part NumberEIS-GRJ21AR72E472KWJ1D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ21AR72E472KWJ1D
Related LinksGRJ21AR72, GRJ21AR72E472KWJ1D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ21AR72E472KWJ1D Details Description
Related parts for GRJ21AR72E472KWJ1D
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.69A 18 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 300 OHM .4W .1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf