Murata Electronics North America GRJ31CR71H475KE11L
GRJ31CR71H475KE11L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31CR71H475KE11L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31CR71H475KE11L.pdf
Availability of GRJ31CR71H475KE11L
QUANTITY
GRJ31CR71H475KE11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31CR71H475KE11L
Internal Part NumberEIS-GRJ31CR71H475KE11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31CR71H475KE11L
Related LinksGRJ31CR71, GRJ31CR71H475KE11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31CR71H475KE11L Details Description
Related parts for GRJ31CR71H475KE11L
IC MOTOR DRIVER PAR 24DIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 7POS 1MM PCB datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES MULT OHM 6SIP datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V 0606 datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.5MM VERT datasheet.pdf
VFD CUSTOM POS DISP 7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf