Murata Electronics North America GRJ31CR72J153KWJ3L
GRJ31CR72J153KWJ3L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31CR72J153KWJ3L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31CR72J153KWJ3L.pdf
Availability of GRJ31CR72J153KWJ3L
QUANTITY
GRJ31CR72J153KWJ3L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31CR72J153KWJ3L
Internal Part NumberEIS-GRJ31CR72J153KWJ3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31CR72J153KWJ3L
Related LinksGRJ31CR72, GRJ31CR72J153KWJ3L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31CR72J153KWJ3L Details Description
Related parts for GRJ31CR72J153KWJ3L
TVS DIODE 434VWM 698VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A QC datasheet.pdf
RES 909 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf