Murata Electronics North America GRM0225C1C6R8DD05L
GRM0225C1C6R8DD05L picture photo
Mfg. Part Number
GRM0225C1C6R8DD05L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 16V NP0 01005
Datasheet Download
GRM0225C1C6R8DD05L.pdf
Availability of GRM0225C1C6R8DD05L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0225C1C6R8DD05L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0225C1C6R8DD05L
Internal Part NumberEIS-GRM0225C1C6R8DD05L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package40,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0225C1C6R8DD05L
Related LinksGRM0225C1, GRM0225C1C6R8DD05L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0225C1C6R8DD05L Details Description
Related parts for GRM0225C1C6R8DD05L
SWITCH MINI SPST-NO ROLLER.187QC datasheet.pdf
BATTRAX SLIC DUAL NEG 500A MS013 datasheet.pdf
RELAY SSR 125A 240VAC DC INPUT datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL #6 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOSR MOUNT BRACKET BALL JOINT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf