Murata Electronics North America GRM0335C1E120FA01D
GRM0335C1E120FA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1E120FA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1E120FA01D.pdf
Availability of GRM0335C1E120FA01D
QUANTITY
GRM0335C1E120FA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1E120FA01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1E120FA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1E120FA01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1E120FA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1E120FA01D Details Description
Related parts for GRM0335C1E120FA01D
CONN PLUG 100POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPG2179TB datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 25K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf