Murata Electronics North America GRM0335C1E120FA01J
GRM0335C1E120FA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1E120FA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1E120FA01J.pdf
Availability of GRM0335C1E120FA01J
QUANTITY
GRM0335C1E120FA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1E120FA01J
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1E120FA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1E120FA01J
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1E120FA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1E120FA01J Details Description
Related parts for GRM0335C1E120FA01J
CONN RECEPT HOUSING 4POS ZE datasheet.pdf
OSC VCXO 13.40155MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 12POS 5A datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S881/10K /J251 5% datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN R/A PLUG TRIAX PIN SLDER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 13.5A 4.6 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf