Murata Electronics North America GRM0335C1E120JA01J
GRM0335C1E120JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1E120JA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1E120JA01J.pdf
Availability of GRM0335C1E120JA01J
QUANTITY
GRM0335C1E120JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1E120JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1E120JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1E120JA01J
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1E120JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1E120JA01J Details Description
Related parts for GRM0335C1E120JA01J
FIXED IND 100NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A POWERMITE3 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
396 TB SPR CLA W/LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf