Murata Electronics North America GRM0335C1E160JD01D
GRM0335C1E160JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1E160JD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 16PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1E160JD01D.pdf
Availability of GRM0335C1E160JD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0335C1E160JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1E160JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1E160JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1E160JD01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1E160JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1E160JD01D Details Description
Related parts for GRM0335C1E160JD01D
IDC CABLE - CSC16G/AE16M/X datasheet.pdf
IC 16-BIT TRANSP LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 8.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 22-26AWG datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
5P 38MM IMPACT MEZZ 16 COL OPEN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf