Murata Electronics North America GRM0335C1E160JD01D
GRM0335C1E160JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1E160JD01D
Brief Description
CAP CER 16PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1E160JD01D.pdf
Availability of GRM0335C1E160JD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0335C1E160JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1E160JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1E160JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1E160JD01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1E160JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1E160JD01D Details Description
Related parts for GRM0335C1E160JD01D
IC RESET CMOS 4.8V 100MS 5SSOP datasheet.pdf
LED 9MM PMI R 6V BLK HS W GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 12 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf