Murata Electronics North America GRM0335C1E560JA01J
GRM0335C1E560JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1E560JA01J
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1E560JA01J.pdf
Availability of GRM0335C1E560JA01J
QUANTITY
GRM0335C1E560JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1E560JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1E560JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1E560JA01J
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1E560JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1E560JA01J Details Description
Related parts for GRM0335C1E560JA01J
TERM RING HVY DUTY VYL 16-12AWG datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.89MM datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO214AC datasheet.pdf
GRND FAULT INDICATE SYST 3PHASE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MICRO 21C P 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf