Murata Electronics North America GRM0335C1H5R5CA01D
GRM0335C1H5R5CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1H5R5CA01D
Brief Description
CAP CER 5.5PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1H5R5CA01D.pdf
Availability of GRM0335C1H5R5CA01D
QUANTITY
GRM0335C1H5R5CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1H5R5CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1H5R5CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1H5R5CA01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1H5R5CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1H5R5CA01D Details Description
Related parts for GRM0335C1H5R5CA01D
TRANS NPN 80V 1A TO225AA datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 25P+1GND WIRE WRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf