Murata Electronics North America GRM0335C1H6R1DA01D
GRM0335C1H6R1DA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1H6R1DA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1H6R1DA01D.pdf
Availability of GRM0335C1H6R1DA01D
QUANTITY
GRM0335C1H6R1DA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1H6R1DA01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1H6R1DA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0335C1H6R1DA01D
Related LinksGRM0335C1, GRM0335C1H6R1DA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0335C1H6R1DA01D Details Description
Related parts for GRM0335C1H6R1DA01D
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE ADPT PG 16/NPT 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 3 POS GOLD datasheet.pdf