Murata Electronics North America GRM0335C1HR40WD01D
GRM0335C1HR40WD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0335C1HR40WD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 50V NP0 0201
Datasheet Download
GRM0335C1HR40WD01D.pdf
Availability of GRM0335C1HR40WD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0335C1HR40WD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0335C1HR40WD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0335C1HR40WD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)