Murata Electronics North America GRM0336R1E560JD01D
GRM0336R1E560JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM0336R1E560JD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 25V R2H 0201
Datasheet Download
GRM0336R1E560JD01D.pdf
Availability of GRM0336R1E560JD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM0336R1E560JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM0336R1E560JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM0336R1E560JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM0336R1E560JD01D
Related LinksGRM0336R1, GRM0336R1E560JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM0336R1E560JD01D Details Description
Related parts for GRM0336R1E560JD01D
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight 32-HTSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf