Murata Electronics North America GRM033R60J563KE19D
GRM033R60J563KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R60J563KE19D
Brief Description
CAP CER 0.056UF 6.3V X5R 0201
Datasheet Download
GRM033R60J563KE19D.pdf
Availability of GRM033R60J563KE19D
QUANTITY
GRM033R60J563KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R60J563KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM033R60J563KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R60J563KE19D
Related LinksGRM033R60, GRM033R60J563KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R60J563KE19D Details Description
Related parts for GRM033R60J563KE19D
IDC CABLE - APR30B/AE30M/APR30B datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL NON-INV 20SO datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS UNSHD VERT T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL TIE HLDR ARROW MNT NATURAL datasheet.pdf
SINGLE ACCESS BASE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 22POS 2.54 datasheet.pdf