Murata Electronics North America GRM033R61A562KA01D
GRM033R61A562KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R61A562KA01D
Brief Description
CAP CER 5600PF 10V X5R 0201
Datasheet Download
GRM033R61A562KA01D.pdf
Availability of GRM033R61A562KA01D
QUANTITY
GRM033R61A562KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R61A562KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM033R61A562KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R61A562KA01D
Related LinksGRM033R61, GRM033R61A562KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R61A562KA01D Details Description
Related parts for GRM033R61A562KA01D
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 600MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf