Murata Electronics North America GRM033R61C563KE84D
GRM033R61C563KE84D picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R61C563KE84D
Brief Description
CAP CER 0.056UF 16V X5R 0201
Datasheet Download
GRM033R61C563KE84D.pdf
Availability of GRM033R61C563KE84D
QUANTITY
GRM033R61C563KE84D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R61C563KE84D
Internal Part NumberEIS-GRM033R61C563KE84D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R61C563KE84D
Related LinksGRM033R61, GRM033R61C563KE84D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R61C563KE84D Details Description
Related parts for GRM033R61C563KE84D
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR 200POS R/A SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 8.2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPACERS FOR PUSH-OPERATE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 150MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
STUD, BLOCK datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT89 datasheet.pdf
26500 7C 7#16 P BY RECP WC datasheet.pdf
100UF 60V 16X25 105C RAD datasheet.pdf