Murata Electronics North America GRM033R71E152KA01J
GRM033R71E152KA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R71E152KA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 0201
Datasheet Download
GRM033R71E152KA01J.pdf
Availability of GRM033R71E152KA01J
QUANTITY
GRM033R71E152KA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R71E152KA01J
Internal Part NumberEIS-GRM033R71E152KA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R71E152KA01J
Related LinksGRM033R71, GRM033R71E152KA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R71E152KA01J Details Description
Related parts for GRM033R71E152KA01J
IDC CABLE - CSR10G/AE10G/CCE10G datasheet.pdf
TWEEZER CYLNDR BARREL 54 4.72" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 34POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
IC SNGL SCHM-TRG INV GATE SC70-5 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4.0A DUAL 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
DIN PWR FEMALE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf