Murata Electronics North America GRM033R71E152KA01J
GRM033R71E152KA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM033R71E152KA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 25V X7R 0201
Datasheet Download
GRM033R71E152KA01J.pdf
Availability of GRM033R71E152KA01J
QUANTITY
GRM033R71E152KA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM033R71E152KA01J
Internal Part NumberEIS-GRM033R71E152KA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM033R71E152KA01J
Related LinksGRM033R71, GRM033R71E152KA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM033R71E152KA01J Details Description
Related parts for GRM033R71E152KA01J
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44MHZ 32TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR SW 2.5A 25FLIPCHIP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf