Murata Electronics North America GRM152R61A104KE19D
GRM152R61A104KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM152R61A104KE19D
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM152R61A104KE19D.pdf
Availability of GRM152R61A104KE19D
QUANTITY
GRM152R61A104KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM152R61A104KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM152R61A104KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM152R61A104KE19D
Related LinksGRM152R61, GRM152R61A104KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM152R61A104KE19D Details Description
Related parts for GRM152R61A104KE19D
IC REG LDO 3.3V 0.15A TO92-3 datasheet.pdf