Murata Electronics North America GRM152R61A224KE19D
GRM152R61A224KE19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM152R61A224KE19D
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM152R61A224KE19D.pdf
Availability of GRM152R61A224KE19D
QUANTITY
GRM152R61A224KE19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM152R61A224KE19D
Internal Part NumberEIS-GRM152R61A224KE19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM152R61A224KE19D
Related LinksGRM152R61, GRM152R61A224KE19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM152R61A224KE19D Details Description
Related parts for GRM152R61A224KE19D
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DIGITAL SGL 5V datasheet.pdf
DC-DC CONVTR +/-12V 20W +/-.833A datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 1.5GHZ 10DB datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf