Murata Electronics North America GRM152R61A224ME19D
GRM152R61A224ME19D picture photo
Mfg. Part Number
GRM152R61A224ME19D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
GRM152R61A224ME19D.pdf
Availability of GRM152R61A224ME19D
QUANTITY
GRM152R61A224ME19D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM152R61A224ME19D
Internal Part NumberEIS-GRM152R61A224ME19D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM152R61A224ME19D
Related LinksGRM152R61, GRM152R61A224ME19D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM152R61A224ME19D Details Description
Related parts for GRM152R61A224ME19D
CONN STRAIN RELIEF 8POS 4.2MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1200V 168A MODULE datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf