Murata Electronics North America GRM1535C1H150JDD5D
GRM1535C1H150JDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1H150JDD5D
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1H150JDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1H150JDD5D
QUANTITY
GRM1535C1H150JDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1H150JDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1H150JDD5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1H150JDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1H150JDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1H150JDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1H150JDD5D
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 16.5DB 0402 datasheet.pdf
POLYZEN 5.6V PPTC/ZENR TEST BRD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.19MM datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 12A 125V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 17POS SNGL PCB datasheet.pdf