Murata Electronics North America GRM1535C1H390JDD5D
GRM1535C1H390JDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1H390JDD5D
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1H390JDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1H390JDD5D
QUANTITY
GRM1535C1H390JDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1H390JDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1H390JDD5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1H390JDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1H390JDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1H390JDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1H390JDD5D
IC ENCORE MCU FLASH 32K 44-PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 60MHZ 8CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 6 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf