Murata Electronics North America GRM1535C1H6R0DDD5D
GRM1535C1H6R0DDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1H6R0DDD5D
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1H6R0DDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1H6R0DDD5D
QUANTITY
GRM1535C1H6R0DDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1H6R0DDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1H6R0DDD5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1H6R0DDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1H6R0DDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1H6R0DDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1H6R0DDD5D
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 42.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf