Murata Electronics North America GRM1535C1H820JDD5D
GRM1535C1H820JDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1H820JDD5D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1H820JDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1H820JDD5D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1535C1H820JDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1H820JDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1H820JDD5D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1H820JDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1H820JDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1H820JDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1H820JDD5D
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 12V datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR PR 16-VQFN datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 150K OHM 7SIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W T18 datasheet.pdf
CIET D*A 20/24 AWG INS/EXT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf