Murata Electronics North America GRM1535C1HR10BDD5D
GRM1535C1HR10BDD5D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1535C1HR10BDD5D
Brief Description
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1535C1HR10BDD5D.pdf
Availability of GRM1535C1HR10BDD5D
QUANTITY
GRM1535C1HR10BDD5D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1535C1HR10BDD5D
Internal Part NumberEIS-GRM1535C1HR10BDD5D
Standard Package10,000
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1535C1HR10BDD5D
Related LinksGRM1535C1, GRM1535C1HR10BDD5D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1535C1HR10BDD5D Details Description
Related parts for GRM1535C1HR10BDD5D
SPADE LUG/BANANA PLUG 48" BLACK datasheet.pdf
IC MUX/SELECTOR QUAD 2INP 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.3VC AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
PLIERS ELEC FLAT NOSE 6" datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CABLE CLAMP PU 10PCS datasheet.pdf
12 ROW HM RA REC ASY 072P LFT datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF100 160VDC AXIAL datasheet.pdf