Murata Electronics North America GRM1555C1E110JZ01D
GRM1555C1E110JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E110JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E110JZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E110JZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E110JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E110JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E110JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E110JZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E110JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E110JZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E110JZ01D
RES 9.1M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 100W TO2724 datasheet.pdf
IC DC-DC CONVERT 8-UMAX datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 600V TO-93 datasheet.pdf