Murata Electronics North America GRM1555C1E111JA01D
GRM1555C1E111JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E111JA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E111JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E111JA01D
QUANTITY
GRM1555C1E111JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E111JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E111JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E111JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E111JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E111JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E111JA01D
CAP MICA 220PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT89 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 12A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR NO LATCH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.339W SOT963 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 400MA 230 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf