Murata Electronics North America GRM1555C1E160GZ01D
GRM1555C1E160GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E160GZ01D
Brief Description
CAP CER 16PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E160GZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E160GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E160GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E160GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E160GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E160GZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E160GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E160GZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E160GZ01D
IDC CABLE - MPR36K/MC37M/MPR36K datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/A3047Y/X 6" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC IEEE 802.3AF PD INTFC 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.12"LX3.15"W datasheet.pdf