Murata Electronics North America GRM1555C1E1R0CZ01D
GRM1555C1E1R0CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E1R0CZ01D
Brief Description
CAP CER 1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E1R0CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E1R0CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E1R0CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E1R0CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E1R0CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E1R0CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E1R0CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E1R0CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E1R0CZ01D
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TXRX OPT SFP 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
IC DVR HI SIDE 2CH 3.5A PWRSO10 datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 100POS .050 SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 84POS datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 3.5MM datasheet.pdf
TERM PLG VERT RE FAC 2C GRNMTG datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf