Murata Electronics North America GRM1555C1E1R3CA01D
GRM1555C1E1R3CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E1R3CA01D
Brief Description
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E1R3CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E1R3CA01D
QUANTITY
GRM1555C1E1R3CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E1R3CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E1R3CA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E1R3CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E1R3CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E1R3CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E1R3CA01D
WIRE HARNESS NYL NAT 5/8 X .08" datasheet.pdf
MODULE 9C 16MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
IC VOLT DET 4.1V P-P SOT89-3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 120MA 4.2 OHM datasheet.pdf
RES 270 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 50ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf