Murata Electronics North America GRM1555C1E1R6CZ01D
GRM1555C1E1R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E1R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E1R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E1R6CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E1R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E1R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E1R6CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E1R6CZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E1R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E1R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E1R6CZ01D
CAP CER 220PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS datasheet.pdf