Murata Electronics North America GRM1555C1E240GA01D
GRM1555C1E240GA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E240GA01D
Brief Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E240GA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E240GA01D
QUANTITY
GRM1555C1E240GA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E240GA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E240GA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E240GA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E240GA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E240GA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E240GA01D
PWR SPLY MEDICAL 24V 0.625A 15W datasheet.pdf
IC PLL CRYSTAL GENERAL PURPOSE datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 23POS datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR DUAL SYMMETRICAL datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO214AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf
MPPE FLT RBB WH/RD 2C 18AWG 500' datasheet.pdf
CONSOLE ADAPTER DB9M 8PK datasheet.pdf
IC DSP FIXED POINT 169BGA datasheet.pdf
5600UF 60V 51X48 85C ST datasheet.pdf