Murata Electronics North America GRM1555C1E240JZ01D
GRM1555C1E240JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E240JZ01D
Brief Description
CAP CER 24PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E240JZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E240JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E240JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E240JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E240JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E240JZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E240JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E240JZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E240JZ01D
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 22POS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
Connector Header 31 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
LJT 8C 8#20 SKT RECP datasheet.pdf
22UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf