Murata Electronics North America GRM1555C1E270JZ01D
GRM1555C1E270JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E270JZ01D
Brief Description
CAP CER 27PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E270JZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E270JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E270JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E270JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E270JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E270JZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E270JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E270JZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E270JZ01D
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ12 PG29 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
NUT KNURLED SB40 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED DIFF RA .200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON 12V WHT datasheet.pdf
SX1276 433/868MHZ RF MODULE WITH datasheet.pdf
MICRO 25C P 20" WHT NI datasheet.pdf