Murata Electronics North America GRM1555C1E2R1CA01D
GRM1555C1E2R1CA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E2R1CA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E2R1CA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E2R1CA01D
QUANTITY
GRM1555C1E2R1CA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E2R1CA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E2R1CA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E2R1CA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E2R1CA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E2R1CA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E2R1CA01D
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-22AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON GREEN 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H datasheet.pdf
DC SOLENOID MAGNET PUSH datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf