Murata Electronics North America GRM1555C1E2R4BA01D
GRM1555C1E2R4BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E2R4BA01D
Brief Description
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E2R4BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E2R4BA01D
QUANTITY
GRM1555C1E2R4BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E2R4BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E2R4BA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E2R4BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E2R4BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E2R4BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E2R4BA01D
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IGBT 600V 16A 60W TO220AB datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 28-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC ZNEO MCU FLASH 32K 100QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf