Murata Electronics North America GRM1555C1E330JZ01D
GRM1555C1E330JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E330JZ01D
Brief Description
CAP CER 33PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E330JZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E330JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E330JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E330JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E330JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E330JZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E330JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E330JZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E330JZ01D
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf