Murata Electronics North America GRM1555C1E361JA01D
GRM1555C1E361JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E361JA01D
Brief Description
CAP CER 360PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E361JA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E361JA01D
QUANTITY
GRM1555C1E361JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E361JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E361JA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E361JA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E361JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E361JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E361JA01D
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA EMD2 datasheet.pdf
LED PANEL IND 10V 15MA RED datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 3.94"L X 3.94"W datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H AU 100POS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS VERT .4MM SL SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 9.02MM datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A PUSH-RESET datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 36W datasheet.pdf