Murata Electronics North America GRM1555C1E3R3BA01D
GRM1555C1E3R3BA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E3R3BA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E3R3BA01D.pdf
Availability of GRM1555C1E3R3BA01D
QUANTITY
GRM1555C1E3R3BA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E3R3BA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E3R3BA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E3R3BA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E3R3BA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E3R3BA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E3R3BA01D
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 2.5A datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V JB 0603 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 15A SPM55 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf