Murata Electronics North America GRM1555C1E4R1BZ01D
GRM1555C1E4R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E4R1BZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E4R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E4R1BZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E4R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E4R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E4R1BZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E4R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E4R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E4R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E4R1BZ01D
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 830MA 870 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf