Murata Electronics North America GRM1555C1E4R1BZ01D
GRM1555C1E4R1BZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E4R1BZ01D
Brief Description
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E4R1BZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E4R1BZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E4R1BZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E4R1BZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E4R1BZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E4R1BZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E4R1BZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E4R1BZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E4R1BZ01D
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf