Murata Electronics North America GRM1555C1E510JZ01D
GRM1555C1E510JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E510JZ01D
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E510JZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E510JZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E510JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E510JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E510JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E510JZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E510JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E510JZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E510JZ01D
RES SMD 3.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 11A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .1" T/H GOLD datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE SKT datasheet.pdf