Murata Electronics North America GRM1555C1E5R1DZ01D
GRM1555C1E5R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E5R1DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E5R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E5R1DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1555C1E5R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E5R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E5R1DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E5R1DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E5R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E5R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E5R1DZ01D
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 2CH HD 5V 48-LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 25W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Surface Mount datasheet.pdf
15 POS HOOD UNC4-40 JACK SCREWS datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON BLACK datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 23 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
COMBO-D 24X7 PIN RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf