Murata Electronics North America GRM1555C1E5R3DZ01D
GRM1555C1E5R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1E5R3DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1E5R3DZ01D.pdf
Availability of GRM1555C1E5R3DZ01D
QUANTITY
GRM1555C1E5R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1E5R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1E5R3DZ01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1E5R3DZ01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1E5R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1E5R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM1555C1E5R3DZ01D
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
OSC MEMS 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CLAMPING NUTS SET FOR E2E M30 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf